Spektrometr to specjalistyczne urządzenie wykorzystywane do badania substancji znajdujących się w różnych stanach skupienia. Sprzęt ten wykorzystuje się w dziedzinach takich jak: biologia, chemia i medycyna. Podpowiadamy, jak działa spektrometr i gdzie się go stosuje.
Czym jest spektrometr?

Badanie przy pomocy spektrometru odbywa się przy wykorzystaniu widma cząsteczek i atomów, z których zbudowana jest analizowana substancja. Wspomniane widmo powstaje na skutek promieniowania, pod którego wpływem znajduje się badany obiekt. Wyróżniamy kilka rodzajów omawianych urządzeń, najczęściej spotykane to spektrometr Ramana, który analizuje promieniowanie rozpraszania fotonów oraz spektrometr masowy. Działanie tego drugiego opiera się na wykorzystanie jonizatora, analizatora oraz detektora, które pozwalają na zmierzenie stosunku masy do ładunku elektrycznego danego jonu.
Zastosowanie spektrometrów
Spektrometr to urządzenie wykorzystywane w wielu dziedzinach nauki. Wykorzystuje się między innymi do przeprowadzania badań geofizycznych. Spektrometry znajdują zastosowanie w farmaceutyce, ponieważ pozwalają na ustalenie składu pierwiastkowego analizowanych związków chemicznych. Innym sposobem wykorzystania omawianych urządzeń jest diagnozowanie różnego rodzaju schorzeń. Mogą to być nowotwory, osteoporoza czy też choroba Alzheimera. Spektrometr stanowi niezbędne narzędzie w laboratoriach naukowych. Dzięki jego zastosowanie możliwe jest poznanie i badanie materiałów biologicznych oraz dioksyn.