Meble laboratoryjne to nie tylko miejsce przechowywania sprzętu badawczego, ale również obszar prac związanych z przeprowadzaniem reakcji chemicznych. Ze względu na swoje zastosowanie, powinny być zatem odporne na niszczące działanie różnych substancji.
Z czego robi się meble laboratoryjne?
Różnorodne meble laboratoryjne narażone na działanie wysokich temperatur z reguły wykonuje się z ceramiki, ze względu na dużą odporność termiczną tego materiału. Jeśli główne zagrożenie dla mebli stanowią natomiast kwasy, wówczas wykonuje się je z żywicy epoksydowej. Podobne właściwości wykazują również blaty wyprodukowane z konglomeratu kwarcowo-granitowego. Meble i szafki do laboratorium wykonuje się także ze stali nierdzewnej oraz z laminatu.
Jak powinny być zbudowane meble laboratoryjne?
Przechowywanie aparatury wymaga specyficznej budowy. Meble przeznaczone do laboratorium powinny solidne i stabilne. Niezwykle ważna jest zatem ich konstrukcja. Szafy na odczynniki chemiczne powinny posiadać specjalne otwory wentylacyjne, a także wbudowany króciec pozwalający na wyprowadzenie wentylacji zewnętrznej. Z kolei szafy na chemikalia muszą pozwalać na bezpieczne gromadzenie substancji żrących, niebezpiecznych dla środowiska naturalnego. Najczęściej są też wyposażone w specjalne oznaczenia ostrzegawcze i zamykane na kłódkę.