Laboratorium medyczne jest jednym z tych typów biznesu, które teoretycznie założyć i prowadzić może każdy. Ale czy na pewno? Okazuje się, że nie do końca.
Kto może założyć laboratorium?
Przede wszystkim tylko osoba, która posiada duży kapitał na start. Szacuje się, że mogą być potrzebne kwoty rzędu nawet pół miliona złotych. Dlaczego tak duże? Między innymi ze względu na wyposażenie. Każde laboratorium musi posiadać specjalistyczny sprzęt, do którego należy m.in. mikroskop, urządzenia chłodnicze, urządzenia grzewcze, krzesło laboratoryjne (oferta sprzedażowa w tym sklepie: https://renggli.pl/pl/oferta/krzesla-laboratoryjne/krzesla-laboratoryjne/), meble, zmywarki, drobne akcesoria i wiele, wiele innych. Część z nich kosztuje dziesiątki tysięcy złotych. Ponadto większość laboratoriów zaczyna przynosić zyski dopiero po dwóch latach działalności, dlatego fundusze na początkową działalność są niezbędne. Okazuje się więc, że tak naprawdę niewiele osób stać na to, aby na poważnie zacząć myśleć o otworzeniu swojego laboratorium.
Ludzie to podstawa
Choć laboratorium bez odpowiedniego sprzętu nie będzie miało racji bytu, to warto podkreślić, że i tak najważniejsi są ludzie. Ci natomiast muszą posiadać odpowiednie uprawnienia w zakresie analiz medycznych. Dodatkowo niezbędne jest posiadanie odpowiednich pozwoleń, jeśli placówka ma prowadzić testy komórek, tkanek i narządów. To z kolei zmusza do zatrudnienia fachowców, których wykształcenie jest ściśle określone w ustawach. Znalezienie takich osób wbrew pozorom nie jest proste.