Ph metr do wody mierzy napięcie pomiędzy dwiema elektrodami zanurzonymi w badanym materiale. W ten sposób pH-metr można nazwać miliwoltomierzem, ale z bardziej złożonym algorytmem działania.
Budowa ph metru do wody

Tak więc jedna elektroda jest elektrodą wskaźnikową, jej korpus wykonany jest ze szkła borokrzemianowego, które nie boi się utleniaczy i wypełniony jest roztworem pH o znanej wartości. Druga elektroda nazywana jest elektrodą pomiarową lub referencyjną. Jego korpus jest również wykonany ze specjalnego przewodzącego szkła borokrzemowego z kulką wydmuchiwaną na końcu. Korpus wypełniony jest zawiesiną chlorku srebra w roztworze kwasu solnego, w którym zanurzony jest drut srebrny. Ph metr do wody dostępny jest na DanLab.pl.
Nowoczesne pH-metry posiadają obie elektrody w tej samej obudowie.
Jednym z ważnych czynników w uzyskaniu dokładnych wyników jest temperatura roztworu badanego (próbki). W celu uzyskania jak najdokładniejszych wyników, pomiary przeprowadza się w temperaturze próbki +25°C. Często jednak zdarza się, że konieczne jest przeprowadzenie pomiarów pH w trakcie procesów produkcyjnych, gdzie uzyskanie cieczy w wyżej wymienionej temperaturze jest trudne lub wręcz niemożliwe. W takich przypadkach zmiany temperatury wpływają na siłę elektromotoryczną cieczy, co z kolei wpływa na odczyty pH.
Nowoczesne przyrządy do wody
Większość nowoczesnych przyrządów jest wyposażona w automatyczną (na podstawie wbudowanego czujnika temperatury) lub ręczną kompensację temperatury (poprzez ręczne wprowadzenie temperatury obiektu do ustawień przyrządu), dzięki czemu pH-metr wyświetla wartość pH skorygowaną o temperaturę na podstawie krzywych kalibracyjnych.